Charitativní projekt Řetěz naděje je ve své polovině

O sourozencích Ondřejovi (5 let) a Antonínovi (1 rok) jste možná už slyšeli. Pocházejí z Českých Budějovic a jsou v naší zemi jedněmi z necelé desítky malých pacientů s kongenitálním centrálním hyperventilačním syndromem, přezdívaným Ondinina kletba, jež spočívá v příliš velké koncentraci oxidu uhličitého v těle. V krajním případě může dojít až k jejich smrti.

S Ondininou kletbou se dá bojovat za pomoci nákladného lékařského přístroje – Kapnometru. Překvapivě žádná ze zdravotních pojišťoven nehradí nákup přístroje, který by byl jedinou pojistkou k zachování života obou chlapců. Ani Rodina samozřejmě není schopna jednorázově vydat 675 000 Kč, jenž by byly potřeba na nákup dvou Kapnometrů a doplňkových spotřebních materiálů. Pomoci se tedy snaží spolek Hope 4 You, který založil charitativní projekt Řetěz naděje a jeho cílem je prostředky na nákup životně důležitých přístrojů získat.

„Od listopadu postupně organizujeme různé aktivity, na kterých je možné přispět na nákup lékařského vybavení pro oba těžce postižené chlapce z Českých Budějovic.“  Říká Valerie Chromá ze spolku Hope 4 You. „Podařilo se nám již získat téměř 300 tisíc korun, to je ovšem jen necelá polovina cílové částky.“ Dodává Chromá.

Podle ošetřujícího lékaře MUDr. Ivana Fanty je zde použití Kapnometru zvláště vhodné, jedná-li se o dva postižené sourozence. „Přes den jsou většinou postižení bez potíží, problémy se projevují ve spánku. Speciální dýchací přístroj dětem umožňuje volné spontánní dýchání, ale při nádechu je jim pomáháno prohloubením nádechu, aby se tak stačil vypláchnout z plic oxid uhličitý.“ Popisuje MUDr. Fanta z českobudějovické nemocnice projevy Ondininy kletby.

Zmíněná suma je součtem štědrých darů jednotlivců i soukromých firem. Vysokou částkou se do Řetězu naděje připojila například Nadace ČEZ, či město Hluboká nad Vltavou. „Na rozdíl od Hluboké se město České Budějovice rozhodlo své vlastní občany v těžké životní situaci nepodpořit.“ Dodává k výčtu dárců Petr Mach z Hope 4 You i jeden nelichotivý fakt.

Chybějící peníze se pokusí spolek Hope 4 You získat ještě do Velikonoc, kdy se v sobotu 15. dubna odehraje závěrečná akce Řetězu naděje, tradiční Velikonoční běh v Hluboké nad Vltavou, rodinná hra s mapou a také stezka za obřími kraslicemi. „Přípravy na Velikonoce na Hluboké jsou v plném proudu. V jízdárně Alšovi jihočeské galerie se malují obří betonové kraslice, trasa běžeckého závodu je připravena a stanoviště rodinné hry máme naplánované, tak aby si mohly rodiny s dětmi ověřit svůj smysl pro orientaci,“ doplňuje Jan Vlasák z informačního centra Hluboká.

Členové Hope 4 You apelují na dobré lidi, kterým není lhostejný osud nemocných dětí, aby pomohli, jak jen dokáží. Možné je například vhodit pár drobných do kasiček Řetězu naděje na veřejných místech. Jsou například na vrcholu Kletě, ve Funparku Panda, nebo prodejně Náš Grunt v Českých Budějovicích. Ještě do velikonoc proběhne několik charitativních divadelních představení v KC Panorama v Hluboké nad Vltavou. Pomůže i příspěvek přes crowdfundingový portál HitHit.com. Seznam všech způsobů jak se do Řetězu naděje připojit najdete na stále aktualizovaném webu www.hope4you.cz.

„Chtěla bych tímto moc poděkovat všem, kteří přispěli či nás jinak podporovali a ještě snad podpoří. Moc si toho vážíme a doufáme, že již o velikonočním víkendu budeme moci přístroj slavnostně Ondrovi a Tondovi předat.“ Říká dojatá vedoucí projektu paní Valerie Chromá.