Babi, dědo pro Tebe – Velikonoce na Hluboké / 2023

Dobročinné vajíčkobraní ukončeno, úspěch prokazuje letošní vybraná částka: 229 972 Kč.

Charitativní projekt „Řetěz naděje“ se v Hluboké nad Vltavou letos zaměřil na seniory. Spolek Hope 4 you získal peníze na pořízení SOS tlačítek, které přinesou seniorům pocit jistoty. V případě zdravotní komplikace, pádu či nutnosti zavolat si pomoc, alarmují navolené kontakty. Stačí dlouze stisknout a pomoc bude na cestě. Od roku 2015 „Řetěz naděje“ – i s letošním ročníkem – pomohl celkovou částkou 1 942 499 Kč.
V Hluboké nad Vltavou skončil devátý ročník projektu „Velikonoce na Hluboké“. Více jak měsíc, od 7. dubna do 14. května, lemovaly obří kraslice ve městě hravé stezky pro rodiny s dětmi, kolem vajíček se procházeli senioři, pejskaři, běhali sportovci… A byli opět překvapováni nápaditým zdobením velkých betonových kraslic. Každá z nich váží 700 kg! Klobouk dolů před všemi umělci, kteří dokážou realisticky pomalovat elipsovité tvary vajec, nebo je dokonce omotat stovkami metrů barevné příze.

Výtvarné umění v plenéru, zahajující hapenning na travnatém plácku s atrakcemi pro děti i dospělé. Rodinná hra s mapou a dobročinný orientační běh. Radost dětí. Radost rodičů. Hledání vajíček na stezce a kvízové otázky na téma Velikonoc. Zdravý pohyb v jarní přírodě. Potěšení pro babičky i dědečky. Dárek pro seniory. Vejce jako originální umělecká díla, prozrazující rukopis autorů a jejich vzkaz návštěvníkům galerie pod oblohou nad zámkem Hluboká.

Chyběla snad už jen velikonoční vajíčková pomazánka pro všechny Hlubočáky a návštěvníky města. Tak třeba za rok, na oslavě 10. výročí.

 

Celých pět týdnů putování kolem vajíček jako oslava velikonočního času – zábava pro všechny a pomoc druhým jdou v tomto projektu ruku v ruce.

Jak si to lidé užili a kolik jich přišlo?

Návštěvnost odhadujeme podle počtu prodaných mapek, hrubý odhad je kolem 30 000 lidí. Musíme násobit rodinami, protože s jednou mapou vyjdou hledat vajíčka minimálně 3-4 osoby, nebo třeba dvě rodiny najednou. Jsme si jistí, že místní lidé, a hlavně majitelé restaurací a cukráren, pocítili, že právě začala turistická sezóna a na Hlubokou se přihrnuli milovníci obří vajíčkové stezky. Větší pohyb lidí na Hluboké jsme zaznamenali nejen během dnů s pěkným počasím, ale otužilci se vydávali na trasu i když pršelo a bylo nevlídně.

 

Jaký byl letošní příběh Velikonoc na Hluboké?

Zahajovací den se povedl, vládlo pěkné počasí. Příjemná byla i změna místa. V parčíku pod Domovem seniorů probíhala tradiční akce pletení pomlázek, točení kola štěstí pro děti, bazárek s květinami, prodej art výrobků… Jsme potěšeni, že se rozvíjí myšlenka „Řetězu naděje“, kdy se přidávají další organizátoři se svou iniciativou a vybrané peníze věnují pro podporu charitativního projektu. Vajíčka otvírají turistickou a kulturní sezonu, zahajují aktivity jara, je to dobrý nápad. V to jsme celou dobu doufali a jsme moc rádi, že místní lidé Velikonoce s vajíčky berou jako společnou věc. Na Hluboké fungují různá společenství a je skvělé, že podporují veřejný život a setkávání. Je dobře, že se umíme chovat dobročinně ve prospěch komunity.

 

Čas velikonočních vajíček na Hluboké začíná v období nesměle rašících kočiček a končí šťavnatě rozkvetlou přírodou. Projekt má svou uměleckou stránku, ale také téma sportovní, společenské, dobrovolnické a charitativní. V půlce května skončil prodej mapek, svážíte vejce k odpočinku a těšíte se na příští jaro. Jaké pocity máte jako organizátoři tak velké akce?

Je to náročné, ale stojí to za to. Samozřejmě veliký dík patří sponzorům, bez nich by to nešlo! Hlavním sponzorem je město Hluboká, záštitu nám dává Nadace ČEZ a hlavním partnerem byla letos TCM Bohemia s.r.o. Bez technické a finanční pomoci dalších spolupracovníků bychom se neobešli, stavební firma Demostav, reklamní agentura Kelt, Lignum CZ, Motor ČB a další… Všem ze srdce děkujeme za spolehlivou pomoc v podstatných záležitostech, které bychom sami nezvládli. Dík patří prodejcům mapek z Knihy, Infocentra i restaurace Schneck. Samozřejmě děkujeme za zájem o naši akci všem jednotlivým účastníkům, kteří pomáhají poskládat výslednou charitativní částku.

 

Spolek Hope 4 you letos získal peníze na pořízení SOS tlačítek, které přinesou seniorům pocit jistoty. V případě zdravotní komplikace, pádu či nutnosti zavolat si pomoc, alarmují navolené kontakty. Stačí dlouze stisknout a pomoc bude na cestě.

Hlásí se vám hlubočtí senioři, kteří mají o SOS tlačítko zájem?

Ano, hlásí. Lidé se ozývají, buď osobně, esemeskou, většinou to jsou příbuzní nebo sousedé, někdy samotní senioři. Sestavili jsme seznam zájemců, kterým se budeme postupně ozývat a realizovat předání. Tlačítko je komfortní k nošení, dá se schovat pod rukáv nebo zavěsit na krk, není třeba se ostýchat. Pokud má senior strach z nečekaného pádu, občas se mu točí hlava, je nejistý, tlačítko nošené stále na těle přináší jednoduché řešení. Pocit bezpečí a jistotu přivolání pomoci.

Letošní dobročinný projekt splnil svůj účel a překvapil velkým úspěchem. Opět jsme se posunuli ve výši vybrané částky o kousek výš, získali jsme celkem 229 972 korun.

 

Budete příjemce SOS tlačítek školit, jak je používat?

Není to složité. Při předání vysvětlíme, a jistě i v rodině se najdou pomocníci, kteří bezpečnostní pomůcku zprovozní. Je to o třech kliknutích a hotovo. Uživatel se poučí, že stačí jednoho důrazné stlačení, aby se spojil s pomocí.

Máme radost. Těší nás zájem seniorů, pro které je nákup SOS tlačítek určen, i dobrý pocit, že přispíváme k rychlému dosažení pomoci v případě náhlé indispozice. Ceníme si společné snahy sponzorů a dárců, všech těch, kteří si zakoupili mapku a oběhli nebo obešli trasu velikonočních vajíček. Od roku 2015 Řetěz naděje pomohl celkovou částkou 1 712 527 Kč. A to už je výsledek, na který jsme hrdí.

 

Letošní novinky?

Novinkou byla turistická známka, kterou nám nechal udělat pan Marcel Goetz – kancléř Jižních Čech pohádkových. Což bylo úžasné – známka oslovuje část turistické sběratelské populace.

Musíme poděkovat všem malířům vajíček, jsou dokonalí a talentovaní, plní invence a fantazie, a ještě tvoří pro dobrou věc. Potvrdili krásnou skutečnost – letos poprvé jsme nemuseli nikoho oslovovat, ale hlásili se nám sami. Byli z celých jižních Čech! Loni a předloni jsme dali výzvu, kdo chce malovat, ať se ozve. Ozvali se, chtěli být vidět, mít „své“ vajíčko a jeho prostřednictvím oslovit okolí.

Skvělá byla rodinná hra s mapou a stezka, ozvláštněná kvízy s otázkami v duchu Velikonoc. Doufáme, že účastníci orientačního běhu a vůbec všichni ti, kdo se potkávali na hezkých místech našeho města s vajíčky, budou v dobrém vzpomínat.

A už se mohou těšit na příští 10. ročník Velikonoc s obřími vajíčky na jaře roku 2024…

My už se těšíme!

 

Povídali jsme si s organizátory akce „Velikonoce na Hluboké: Valerií Chromou, Šárkou Hlouškovou Schandlovou a Petrem Machem ze spolku Hope 4 you .